Co zrobić aby otrzymać patent ISSA?

Chcesz żeglować po wodach Bałtyku i innych znanych mórz podziwiając piękne widoki oraz czując wiatr we włosach? Jeżeli chcesz spełnić swoje marzenia i móc prowadzić swój własny statek lub łódkę, musisz posiadać odpowiedni patent. Jest on wydawany przez ISSA, czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Szkół Żeglarskich, które zostało założone w 1696 roku, a którego zadaniem jest standaryzowanie jakości szkoleń prowadzących do otrzymania certyfikatu.

Aby otrzymać patent ISSA należy odbyć odpowiednie szkolenie, w zależności od tego jaki certyfikat chcesz otrzymać. Do wyboru masz wiele opcji, w zależności od tego czy interesuje Cię patent żeglarski czy motorowodny. Są to w przypadku certyfikatów żeglarskich : Yacht Crew, Inland Skipper, Inshore Skipper, Offshore Skipper oraz Master of Yacht. Zostały wymienione w kolejności przyznawania. Pierwszym możliwym do uzyskania certyfikatem jest właśnie Yacht Crew, aby zdobyć następne uprawnienia należy odbyć kolejne szkolenie oraz wykazać się odpowiednią wiedzą oraz zdolnościami. W przypadku certyfikatów motorowodnych wymienia się trzy rodzaje: Inland Power Yacht Skipper, Inshore Power Yaht Skipper, a także Offshore Power Yacht Skipper.

Uzyskać patent issa można aż w trzy sposoby. Pierwszy z nich to odbycie szkolenia prowadzącego przez autoryzowaną szkołę Stowarzyszenia, jaką jest na przykład Talar-jachting. Kolejna możliwość do podejście do eksternistycznego egzaminu, które zdania upoważnia do żeglugi.

Ostatnim sposobem zdobycia patentu jest uznanie umiejętności. Osoba posiadająca polski patent sternika jachtowego, która odbyła rejsy morskie dłuższe niż 400 godzin może ubiegać się o certyfikat bez podchodzenia do egzaminu oraz bez odbywania szkolenia.

Mimo że szkolenia odbywają się w praktycznie każdym europejskim kraju, dokument upoważniający do żeglugi można uzyskać jedynie w Wielkiej Brytanii. Jest tak od 2014 roku, gdy postanowiono ujednolicić system wydawania patentów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Usługi i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.