Jak załatwić kartę zgonu?

Gdy umiera jakaś osoba w rodzinie, jej bliscy muszą niestety zainteresować się formalnościami związanymi z pogrzebem. Zanim jednak zaczną organizować samą uroczystość pożegnalną, powinni załatwić najważniejsze, niezbędne dokumenty. Jednym z nich jest karta zgonu, o którą warto się postarać, zanim jeszcze zacznie się zamawiać poszczególne usługi pogrzebowe. Bez niej nikt nie przetransportuje zwłok, ani nie zorganizuje pogrzebu i nie wyda aktu zgonu. Jak więc zdobyć taki dokument?

Śmierć w domu

Bardzo często śmierć następuje po prostu w domach. Zwykle jej przyczyny są naturalne i nie można im zapobiec. Po takim zdarzeniu bliscy muszą od razu zadzwonić po karetkę lub do lekarza rodzinnego. Lekarz może wtedy automatycznie potwierdzić zgon osoby i wypisać kartę zgonu. Warto tutaj wspomnieć, że pracownicy karetki również mają prawo, a wręcz obowiązek tworzenia takich dokumentów. Nie mogą więc wręczać rodzinie zmarłego wyłącznie kartki informacyjnej i na to trzeba uważać.

Śmierć w szpitalu

Usługi pogrzebowe nierzadko polegają na przewożeniu zmarłych z różnych placówek do domów lub kaplic. Jeśli więc śmierć nastąpiła w szpitalu lub innej placówce medycznej, to lekarz opiekujący się wcześniej pacjentem musi wystawić kartę zgonu. Od razu rodzina może ją odebrać np. w szpitalu, a później jest zobowiązana odebrać zwłoki z kaplicy szpitalnej. Może to zrobić dość szybko, korzystając z usług transportowych różnych zakładów.

Śmierć w wyniku wypadku

Czasem jednak śmierci zupełnie nie da się zaplanować, bo występuje ona przy wypadkach i nieprzewidzianych zdarzeniach. W takich sytuacjach często lekarze odmawiają wystawienia karty zwłok i oddają ciało prokuraturze. To ona zleca lekarzowi sądowemu wykonanie sekcji, po czym następuje już uzupełnienie dokumentacji. Rodzina zmarłego dowiaduje się wtedy, kiedy może odebrać ciało bliskiego i musi wtedy sama zorganizować usługi pogrzebowe, by przewieźć bezpiecznie zwłoki. Potem może już zająć się tylko i wyłącznie przygotowywaniem uroczystości pożegnalnej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, IT. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.