Kiedy potrzebna jest iniekcja murów

Alarmującym sygnałem zwracającym właścicielom budynku uwagę na to, że zachodzi potrzeba dokonania iniekcji murów jest pojawianie się wilgoci w domu. Nie zawsze taka wilgoć jest widoczna na pierwszy rzut oka, czasami trzeba poświęcić więcej uwagi stanowi budynku, aby zorientować się, że niezbędne jest już dokonanie iniekcji murów, która inaczej oznacza jego osuszanie za pomocą różnych metod i środków zależnych od rodzaju murów i stopnia zawilgocenia budynku – iniekcja murów.

Przyczyną postępującego zawilgocenia budynku jest uszkodzenie albo wyeksploatowanie po jakimś czasie użytkowania jego hydro izolacji. Taki problem pojawia się głównie w starszych budynkach, ale może się pojawiać także w nowych domach, których ściany fundamentowe zostały wybudowane przy wykorzystaniu cegły. Ponieważ zawilgocone elementy konstrukcyjne domu są dużo bardziej podatne na zachodzące procesy starzenia, to ich efektem staje się stopniowe obniżanie wytrzymałości ścian, a jednocześnie zmniejszanie ich odporności na czynniki termiczne. Woda, która zalega w gruncie, znajdującym się wokół muru zaczyna wsiąkać w jego materiały budowlane i powoduje zawilgocenie murów postępujące ku górze. W końcu zaczynają rozwijać się na nich grzyby i pleśń, a na ścianach pojawiają się tzw. wykwity solne, przez co wewnątrz pomieszczeń zaczyna się odczuwać zapach wilgoci, a z czasem też stęchlizny. Staje się jasne, że potrzebna jest iniekcja murów metodą grawitacyjną. Polega ona na wprowadzeniu odpowiednich środków chemicznych do wcześniej wykonanych w murach otworów. Migrują one samoistnie w głąb muru i skierowują się stopniowo ku górze. Pozwala to na odtworzenie pierwotnej poziomej i pionowej izolacji murów, ale skuteczna jest jedynie w przypadku murów, których wilgotność nie przekracza dziesięciu procent.

Natomiast krystaliczna iniekcja murów może być stosowana niezależnie od stopnia zawilgocenia budynku i powinna być skuteczna nawet przy znacznej wilgoci panującej wewnątrz domu, która powstała na skutek podciągania wody znajdującej się przy gruncie. Możliwe jest wytwarzanie izolacji przeciw pojawiającej się wilgoci od wewnątrz budynku, a nie tylko po zewnętrznej stronie murów. Wytworzona pozioma lub pionowa izolacja powinna być skuteczna nawet do piętnastu lat.

Natomiast ciśnieniowa iniekcja murów prowadzona jest w sytuacji, kiedy zauważy się przecieki występujące na murach, a także w przypadku stwierdzonych nieszczelności i uszkodzeń hydro izolacji w murach wilgotnych i suchych. Iniekcja przeprowadzona na murach jeszcze suchych pozwoli na uniknięcie w przyszłości problemów z takimi murami, na których zauważalne są jakieś uszkodzenia. Może być wykonywana na samym styku ściany i płyty fundamentowej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Budownictwo i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.