Nauczmy swoje dzieci dbać o środowisko

Jako rodzice jesteśmy całkowicie odpowiedzialni za swoje dzieci, bo to my wpływamy bardzo mocno na ich poglądy, postrzeganie świata i wykształcenie. My możemy im przekazywać dobrą wiedzę, czyli uczyć swoje pociechy, że taka ochrona środowiska jest ważna i należy ją szanować. A jak możemy przekonać maluchy, by one też później dbały o środowisko?

Kluczowe tutaj jest nasze zachowanie, bo często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że zachowujemy się źle. Później wymagamy czegoś od swoich dzieci, a one nie chcą nas w ogóle słuchać, skoro wcześniej widziały, że my postępujemy zupełnie inaczej. Nie możemy więc oczekiwać, że nasze pociechy zawsze będą wyrzucać papierki tylko do koszy na śmieci, jeśli sami rzucamy sobie pod nogi opakowania po gumach i zużyte chusteczki higieniczne. Skoro chcemy więc zadbać o zachowanie swoich dzieci, najpierw zadbajmy o to swoje, dając maluchom dobry i właściwy przykład. One na pewno zechcą nas szybko naśladować, dlatego same spytają nas, czym jest ta ochrona środowiska i dlaczego my o nią dbamy. Wtedy powinniśmy zacząć przekazywać maluchom informacje, robiąc to w sposób obrazowy, czyli czytając im jakiś tekst, pokazując jednocześnie obrazki lub rzeczywiste obrazy. Możemy też zabierać swoje dzieci na długie spacery i podczas nich pokazywać im różne okazy przyrody, mówiąc o tym, że należy o nie dbać, by mogły one spokojnie rosnąć i cieszyć nasze oczy. Mówmy głośno, że to natura daje nam najwięcej szczęścia, jednak trzeba ją pielęgnować, bo w przeciwnym wypadku świat będzie szary. Na dzieci takie rzeczy dość mocno działają, dlatego wyrobią w nich dobre poglądy.

Jeśli dla nas ochrona środowiska jest ważna, na pewno chcemy, by była ona ważna również dla naszych dzieci. A to my sami wpływamy na to, jak zachowują się maluchy i co one myślą, dlatego musimy być dla nich dobrym przykładem. Jeśli pokażemy swoim dzieciom, że o środowisko trzeba dbać, one będą o nie dbać nawet i w dorosłym życiu. Przyczynimy się więc do tego, że świat będzie mógł się dalej rozwijać.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, IT i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.